Aegviidu Lasteaed
             
Meie mesitarust kostab rõõmsat suminat
  Tere tulemast!  
  Meie tegemised  
  Emmele-issile  
  Lasteaiapere  
  Tasub teada  
  Meie pildid  
 >  Tasub teada  >  Artiklid
Menüü
Artiklid
    Arhiiv
Koostööpartnerid
Annetused
VEEBILEHTE MAJUTAB:

ARTIKLID

Aegviidu Aeg – september 2017


Uuele vastu

Lasteaed ja kool on avanud taas uksed ning astuvad rõõmsa ootusärevusega uuele õppeaastale vastu. Lasteaia käesoleva aasta üheks väljakutseks on äsja avatud kolmas rühm, täpsemalt sõimerühm 1,5-3-aastastele. Teiseks uudiseks on koolipere toitlustamise koha üleviimine Piibe kohvikusse, kusjuures toidud valmivad endiselt lasteaia köögis. Kolmas „vaal“ ehk uudsus meie majas on käesoleva õppeaasta läbiv teema EESTI VABARIIK 100. Soovime alanud õppeaastal kinkida tubli õppimise, üritused, sündmused, tööd ja tegemised meie armsale juubilarile Eesti Vabariigile.

1.septembril tegevust alustanud sõimerühma meeskonnas on õpetajaks Ene Männamets-Tõll, assistendiks Jane Vaarik ja õpetajaabiks Mailika Jõgar. Vanuselt järgmise, nimetuselt noorema rühma õpetajad on Heli Lillemets ja Luule Sirp, õpetajaabi Diana-Kirsti Keller. Kõige vanemate laste rühma õpetajad on Maare Roondi ja Jelena Mäesalu, abiks jätkuvalt Ülle Morna.
Muusikaõpetajana jätkab Merle Valting, kehalist tegevust edendab Mikola Misjuk, tantsuõpetaja on Janne Kuuskla. Käesolevast õppeaastast on meie lasteaia logopeediks Anne Grave. Toidud valmistavad kokk Õie Kivisoo ja kokaabi Sirje Saar, üldkoristusega tegeleb Liivika Vahesalu.

Lasteaiaperel on alanud õppeaastaks kavandatud juba hulgaliselt erinevaid põnevaid ettevõtmisi, projekte, sündmusi ja palju-palju muud. Näiteks on 14.septembril meie suuremad lapsed minemas Viimsisse lasteaedade sügisjooksule, kohe-kohe on meid külastamas lasteteatrid, osaleme Veski-Mati leivaküpsetusprojektis, KIK-i loodusprojektis, kutsume külla ohtude ennetusega tegelevaid organisatsioone jne, jne. Rühmad on valinud endale avastusprojektid, kes tegeleb kodulooliste teemadega, kes teeb lähemat tutvust aasta looma metskitsega. Ning kohe-kohe on kätte jõudmas sügise alguse pidu.

Kõiki lasteaia lapsevanemaid ootame lastevanemate üldkoosolekule ning sellele järgnevatele rühmakoosolekutele neljapäeval, 14.septembril algusega kell 18.00.


Rõõmsat ja avastusterohket õppeaastat!


Krista Aruoja
lasteaia direktor
 

Aegviidu Aeg – juuni 2017


Ootame suve!

Suvised ilmad lasevad end käesoleval aastal pikalt oodata, jahe ilm on sel kevadel meie igapäevane kaaslane olnud. Sellest hoolimata ei jää ükski tore ettevõtmine tegemata.

Aprill on Aegviidu Lasteaia sünnipäevakuu. Käesoleval kevadel tähistas lasteaed oma 60.juubelisünnipäeva. Üheks juubeliürituseks oli kuu keskel meie majas toimunud looduskonverents teemal Õuesõpe ja looduse lood. Osalejateks olid lasteaiaõpetajad üle Harjumaa, aga ka Lääne-Virumaalt, Tallinnast ja Tartumaalt. Õuesõppest kui väga laiahaardelisest õppimisvõimalusest rääkis Lehte Tuuling Tallinna Ülikooli Rakvere Kolledžist, teda sekundeerisid praktikud Tartumaa õuelastehoiust ja Tallinna Pääsusilma Lasteaiast. Teada-tuntud looduse populariseerija Fred Jüssi jutustas helidest ja häältest looduses. Konverentsil kõneldi ka hinnatud pedagoogikateadlase Johannes Käisi loodusloolistest võimalustest väikese inimese arendamisel ning looduse hüvede kaardistamisest ja hindamisest Eestimaal. Lasteaia head koostööpartnerid keskkonnahariduse toetamisel RMK Aegviidu Looduskeskusest ja Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskusest jagasid konverentsil osalejate teavet Aegviidu toredate loodusseikluste ja muude põnevate võimaluste kohta.

Lasteaia 60.aastapäeva kõige pidulikum päev oli laupäev 29.aprill, kui saalis toimunud aktusele olid kutsutud endised ja praegused lasteaednikud ning meie head koostööpartnerid. Lasteaia õuealal pidi toimuma perepäev praegustele ja endistele lasteaialastele koos peredega, kus oli kavandatud võimalus hullata batuudil, osaleda märgipressi, tuuleveski ning helkurripatsi töötubades, võistelda õuealal perega erinevates võistlusmängudes ja teha suure mullitajaga hiigelsuuri mulle. Vihmasaju vastu oli meil tellitud RMK-lt kolm välitelki, mille ülespanemiseks ja mahavõtmiseks tulid appi laste tublid isad. Batuudi Piraadilaev kasutuse ja märgipressi töötoa läbiviimise sponsoriks oli Aegviidu Puit ning helkurripatsi töötuba rahastas Kultuurkapital, välitelkide kasutus RMK-lt oli meie lasteaiale samuti tasuta. Kahjuks ei soosinud meid ilm. Lumetormi tõttu viisime peo üle lasteaia siseruumidesse, kus kohaletulnud pered tundsid rõõmu töötubadest ja väikesest laadast emade valmistatud maitsva toidukraamiga. Kahjuks batuudil möllamine, võistlusmängud ja mullitamine õues jäid halva ilma tõttu ära. Aitäh kõigile juubeliürituste teostamisele kaasaaitajatele, nii lasteaia personalile, lapsevanematele, sponsoritele, töötubade läbiviijatele Reet Kangerile, Kaire-Leen Varikule ja Monika Avalaiule ning kaasatud asutustele! Õpetaja Monika Avalaiule ja Aegviidu Kooli õpilastele kuuluvad lasteaiapere tänusõnad suurte puidust klotside siledaks ja käele sõbralikuks lihvimise ning lakkimise eest!

Maikuus toimusid lasteaias traditsiooniliselt emadepäeva pidu ning kevadine spordipäev ja kevadmatkad mõlemale rühmale. Noorem rühm võttis päis pika matkatee jalge alla koos vanematega, aitäh lapsevanematest matkajuhtidele Eleri Innole ja Meelis Suurkaevule! Maikuusse jäi ka meepäev Ülo Lippa eestvedamisel ning lasteaia lõpupidu. Käesoleval kevadel lõpetasid lasteaia ja võivad minna sügisel kooli:
SINGLILL TIGRIANA KALEV
LENNART MÄESALU
ARABELLA SUIK
KARL ÕUNAPUU
ARLI ÜLEVAIN
Soovime teile, armsad sõbrad, rõõmsat ja põnevat kooliteed!
Tänusõnad kuuluvad tegusale lasteaia personalile igapäevase südamega tehtud töö eest! Aitäh Sulle, Heli Lillemets, Luule Sirp, Diana-Kirsti Keller, Maare Roondi, Jelena Mäesalu, Ülle Morna, Merle Valting, Mikola Misjuk, Janne Kuuskla, Liia Vöörmann-Leissoo, Mare Piiskoppel, Jane Vaarik, Õie Kivisoo, Sirje Saar, Mella Tammjärv ja Liivika Vahesalu.
Aitäh meie vallavalitsusele, koolile, rahvamajale, raamatukogule, perearstile ja kõigile teistele toreda koostöö eest!

Päikselist saabuvat suve kõigile!

Krista Aruoja
lasteaia direktor
 

 Aegviidu Aeg – oktoober 2016

Meie lasteaiast

Soe ning mõnus sügis on võimaldanud kooli- ja lasteaiaperele sujuvat üleminekut suvest sügisesse, puhkuselt töisesse õppeaastasse.

Kes on siis need, kes Aegviidu järelkasvuga lasteaias tegelevad? Meil on staažikat raudvara, aga ka uusi tegijaid. Nooremas rühmas on õpetajateks Luule Sirp ja Heli Lillemets, õpetajaabiks Diana-Kirsti Keller, vanemas rühmas õpetavad-kasvatavad Maare Roondi ja Jelena Mäesalu, abiks on Ülle Morna. Muusikalist haridust võimaldab endiselt Merle Valting, liikumisõpetajaks on Mikola Misjuk, tantsuõpetajaks Janne Kuuskla. Kord nädalas tegeleb meie lastega logopeed Liia Vöörmann-Leissoo. Toitlustusmeeskond jätkab endises koosseisus kokk Õie Kivisoo, kokaabi Sirje Saar ja kooli toitlustaja Mella Tammjärv, maja hoiab puhtana Liivika Vahesalu.

Õppeaasta on käivitunud hoogsalt – on toimunud teadmiste päeva aktus ning lasteaialapsed käisid traditsiooni kohaselt kooliaasta alguse puhul tervitamas Aegviidu Kooli õpilasi. Peab mainima, et õppeaasta algus on lasteaias olnud küllaltki sportlik. Nimelt käidi Viimsis Harjumaa lasteaedade sügisjooksul, samuti jäi septembri lõppu lasteaia sügisene spordipäev. Spordipäeva raames võisteldi palliviskes, kaugushüppes ja joosti aja peale. Sügise algust tervitas lasteaiapere toreda mängupeoga, üllatuskülaliseks hea vana tuttav, ennast kohe-kohe talveunne sättiv siil.

 

Oktoobrit alustasime RMK loodusmatkaga teemal „Metsarahva sügisesed toimetused. Peagi on aga käes õpetajate päev – aktusele on oodatud nii praegused kui endised lasteaednikud.

12.oktoobril sõidavad meie kooliminejad koos nooremate koolilastega KIK-i programmi raames Tartumaale Jääaja Keskusesse osa saama programmist „Mammutipoiss Äksel tuleb külla“.

13.oktoobril külastab lasteaeda mobiilne planetaarium ehk sfääriline kinoteater, kus näidatakse üldhariduslikke multifilme. Taas kutsume sellest osa saama meie kooli algklasside õpilasi.

Oktoobrikuus toimuvad lasteaias erinevad tegevused leiva- ja piimanädala tähistamiseks. 20.oktoobril on aga lapsed oodatud ettelugemispäevale meie raamatukokku.

Ja 24.oktoobril on Aegviidu  Lasteaias Kehra Päästekomando ennetusprogrammiga „Nublu aitab“, tegevused toimuvad hoones sees ja tuletõrjeauto juures väljas.

Loodushariduse toetuseks kogume materjali ja valmistume Aegviidu Loodukeskuse konkursiks "Meisterdusi metsast", lisaks sõidavad 4.novembril vanema rühma suuremad lapsed Tallinna Loodusmuuseumi muuseumitunnile „Avastuste ruum. Meeled ja meeleelundid“.

 

Natuke ka novembrikuu plaanidest. 9.novembril algusega kl 16.30 on lasteaialaste pered oodatud isadepäeva õuepeole! Ja 16.novembril on meil külas lasteteater Rõõmulill etendusega "Ettevaatust, sebra!" Osaleda võivad kõik soovijad, pilet 2.50.

23.novembril kl 9.45 on lasteaias Eesti Politseimuuseumi põnev politsei tegevusi tutvustav programm.

Lisaks eeltoodule õpitakse lasteaias kirja- ja numbritarkusi, laule ja luuletusi, tutvutakse rahvakalendri tähtpäevadega, joonistatakse ja maalitakse, meisterdatakse ja mängitakse. Seega tehakse palju-palju sellist, mis võimaldab edaspidises elus hästi hakkama saada.

 

Peale selle on tegevust alustanud või kohe alustavad järgmised huviringid: koreograafia (juhendaja Ksenja Bespalova), loodusring (juh. Thea Luik), klaveriõpe (juh. Merle Valting) ja rütmiline võimlemine (juh. Virge Palmsalu). Lasteaialastel on alates 5.eluaastast võimalus osaleda ka judo-treeningutel Aegviidu Koolis, juhendaja Raul Pakler.

 

Lasteaia tegemistel hoiab silma peal, aitab vajadusel nõu ja jõuga meie hiljuti valitud hoolekogu koosseisus Tauno Tampere (esimees, vanema rühma lapsevanemate esindaja), Märt Smirnov (noorema rühma lapsevanemate esindaja), Kristel Lään (Vallavalitsuse esindaja) ning Luule Sirp (õpetajate esindaja). Tegutsemisrõõmu meile kõigile!  

Kirevat sügist, elamusterohket õppeaastat!

 

Krista Aruoja

lasteaia direktor 

 

Aegviidu Aeg – aprill 2016

Lasteaia teekond talvest kevadesse

Kui valdav osa Eestimaast on ammu juba talve ja lume unustanud, siis Aegviidu lapsed on saanud aprillikuuni nautida lund ning talverõõme.

Talv on olnud igati sündmusterohke aeg. Nii registreerus meie Aegviidu Lasteaed eelmise aasta lõpus õpetaja Merle Valtingu initsiatiivil Kuusakoski poolt korraldatavale Küünlaümbriste jahile 2015-2016, mille raames Eestimaa looduse puhtamana hoidmiseks ning taaskasutamiseks korjasid kooli- ja lasteaialapsed ning nende pered teeküünalde ümbriseid. Kui me algul arvasime, et meie väike lasteaed ei suuda konkureerida suurte linnalasteaedadega, siis  tulemused olid vastupidiselt üllatavad. Nimelt võitis väikese, aga tubli Aegviidu Lasteaia vanem rühm Küünlaümbriste jahi käesoleva õppeaasta võistluse kogu vabariigi lasteaedade arvestuses 17 778 küünlaümbrisega. Meie kõige hakkajam koguja Marten Grosberg oli lasteaialaste arvestuses teisel kohal 5829 ümbrisega. Lapsed kutsuti tänuüritusele Coca-Cola Plazasse ning preemiana saadi osa Nukumuuseumi programmist. Tänuüritusel tunnustas keskkonnasäästliku tegevuse eest meie lapsi, nende vanemaid ning õpetajaid keskkonnaminister Marko Pomerants, jagati diplomeid ja kingitusi.

 

Lõppenud talve tegevustest veel. Lumetut vastlapäeva tähistati lasteaias vastlavurride vurritamisega ning hernesupi ja vastlakuklite söömisega. Hobustega saanisõit Mustjõe talus tehti ära aga mõni nädal hiljem, siis kui tore lumevaip taas maad kattis. Ka talvisel spordipäeval said lapsed mõnusalt nautida talverõõme.

Käesoleva aasta 112-päeval oli Eestis peamine ja kõige olulisem fookusteema, et hädaabinumbril 112 saab kutsuda politseid nii Eestis kui ka kogu Euroopas. Aegviidu Lasteaedki osales 9.-14. veebruarini 2016. a korraldatud aktsioonil, luues oma õuele hädaabinumbri 112, et nii lastele kui ka nende vanematele meenutada, et Eestis ja Euroopas on üks hädaabinumber 112 kiirabi, päästjate ja politsei kutsumiseks. Saatsime fotod Aegviidu laste õuealale tehtud hädaabinumbrist Häirekeskusele, mis on jälgitavad Häirekeskuse Facebooki lehel aadressil www.facebook.com/hairekeskus.

Sõbrapäevapeol nautisid lapsed lasteaia personali poolt etendatud lustlikku Lugu jänesepojast, kes ei tahtnud magama jääda. Pärast etendust lauldi, mängiti ja tantsiti rõõmsalt koos, tehti üksteisele sõbrapäeva üllatusi. Veebruaris sai teoks ka meepäev, kus kohalik metsamesinik Ülo Lippa näitas isetehtud filmi ja rääkis lastele mesilaste tähtsusest meie elus. Peale selle on lasteaialastel juba mitu aastat olnud tore võimalus külastada tädi Elvi ehk Elvi Arukaevu kutsel lumelinna Oti pargis. Lumelinnas saab mängida ja ehitada, kelgutada ja turnida, seega lustida täiega! Aitäh tädi Elvile!

 

Igal aastal tähistab lasteaed piduliku aktuse ja temaatilise tordi söömisega Eesti Vabariigi aastapäeva. Nii ka sel aastal. Aitäh tervitussõnade eest meie vallavanemale Riivo Noorele!

Naistepäeva aegu on aga lasteaeda külla kutsutud meie armsad vanaemad, kellele tänuks ja rõõmuks lapsed laulavad, tantsivad, loevad luuletusi ning valmistavad kingitusi. Vähem oluline pole aga see, et peol saab tegutseda koos vanaemadega, näiteks mängida ringmänge.

 

Märtsikuus oli meie lastel tore võimalus osaleda RMK Aegviidu Looduskeskuse aastaloomade õppeprogrammil „Vahetuvad aastaloomad! Mängime mäkra ja oleme seakari“.

Tänu tubli osavõtu eest RMK Meisterdusi metsast konkursil õpetaja Maare Roondi eestvedamisel said meie lasteaia lapsed antud programmis osalemise tasuta.

Märtsikuusse jäid ka lõbus kevade alguse rahvalik mängupidu ning munadepühade tähistamine.

 

Meie suurematel lasteaialastel oli teatripäeva aegu võimalus külastada MLA Viimsi Lasteaedade Simmo ja Sanne teatrifestivali Viimsi Huvikeskuses. Peagi on kooliminejad minemas aga KUMU-sse, osalemaks kunstiharidusprogrammil „Võlujälg“.

Plaanis on veel palju põnevat, näiteks toimub 13.aprillil Aegviidu Lasteaias VI looduskonverents Väärtustades loodust, kus peaesinejaks on zooloog Aleksei Turovski. Kuna aprill on lasteaia sünnipäevakuu, siis 20.aprillil peame lasteaiaperega maha ühe lõbusa sünnipäevapeo. Tulemas on matkad, ekskursioonid, emadepäeva pidu, spordipäev ja palju-palju kevadist õppimist-tegutsemist veel.

Päikselist kevade jätku kõigile!

 

Krista Aruoja

lasteaia direktor

 Aegviidu Aeg - juuni 2015

Suvi kohe käes!

Enamikel koolilastel on õppeaasta sedakorda lõppenud, koolilõpetajatel käsil veel viimased ponnistused. Tutipeo päeval külastasid tänavused koolilõpetajad lasteaeda, mängisid ja mürasid, meenutasid hea sõnaga lasteaiaaegu ning muuhulgas kaevasid meie õuealalt välja pudeli sooviga Kelleks tahan saada? oma lasteaia lõpetamise ajast 9 aastat tagasi. Oli päris põnev! Edu teile eksamitel ja järgmiste valikute tegemisel!

 

Tänaseks päevaks on Aegviidu Lasteaia lõpupidu peetud, lõpetajate ekskursioon Laitse Ralliparki tehtud ning kooliteed on alustamas kaks toredat tüdrukut ning kaks vahvat poissi:
GRETE-MARISOL KIVISOO,
ANETT LIISA PARTS,
TÕNN KREVALD,
DARREN-LOUIS RIM.

Neid tublisid lõpetajaid ja kõiki teisi lasteaialapsi on lõppeval õppeaastal kasvatanud ning õpetanud õpetajad Luule Sirp, Heli Lillemets, Maare Roondi, Merle Valting, Liina Morna, Imbi Kõiver ja Mikola Misjuk, õpetajaabid Diana-Kirsti Keller ja Ülle Morna. Lasteaia- ja koolilaste toitlustamisega on tegelnud kokk Õie Kivisoo ning kokaabid Sirje Saar ja Mella Tammjärv, laste tervise eest on hea seisnud tervishoiutöötaja Tija-Inta Vaikre ning maja puhtuse eest vastutanud Liivika Vahesalu. Lastele ringitegevust on võimaldanud loodusringi eestvedaja Thea Luik, rütmilise võimlemise ringi juht Virge Palmsalu ja klaveriringi juhendaja Merle Valting. Suur-suur aitäh teile kõigile!
Lasteaed tänab väga häid koostööpartnereid vallamajast, koolist, rahvamajast ja raamatukogust! Sisukas on olnud koostöö perearsti, RMK Aegviidu looduskeskuse ja Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskusega! Kõige tihedam ja viljakam koostöö on aga olnud meie lapsevanematega, kellega koos on ette valmistatud üritusi, käidud õppekäikudel, korraldatud väljapanekuid, arendatud õueala, teostatud loodusharidusprojekte, vahetatud infot, peetud koosolekuid ning arenguvestlusi, tehtud koostööd hoolekoguga ja palju muudki veel. Rahulolu-uuringu andmetel sel kevadel on lapsevanemate keskmine hinne 5-palli süsteemis meie lasteaiale kõrge 4,6 palli. Üldise rahulolu meie lasteaiaga on lapsevanemad hinnanud aga maksimumhindega 5,0. Tuhat tänu teile usalduse ja tunnustuse eest! Samuti tänab lasteaia personal lõpetajate ja nende vanemate koostöös sündinud imearmsate lasteaia lõpu kingituste eest!
Meie kõigi rõõmuks on ees ootamas puhkus, et laadida akusid uueks õppeaastaks.

Soovime pikka ja edukat kooliteed meie lasteaialõpetajatele!

Põnevat suve kõigile!

Krista Aruoja
lasteaia direktor

 Aegviidu Aeg – mai 2015

Õppeaasta lõpusirgel

Õppeaasta lasteaias ja koolis on lõpusirgel. Talv on seljatatud, kevad kulgeb täies hiilguses ja kõigil on suveootus südames.
Aprill on teadaolevalt lasteaia sünnipäevakuu. Sel kuul sööme torti, võtame vastu külalisi ja külastame ise toredaid kohti. Käesoleval aastal alustasime sünnipäevakuud kohe õpetlike loodusmatkadega meie kohalikus Aegviidu metsas. Aga ka Aegviidu vanad hooned jutustavad omi põnevaid lugusid. Seekord sai lasteaiapere kutse külastada meie vana ja väärikat raudteejaama hoonet. Peremees Tõnis Raudla tutvustas eksponaate ning rääkis nii Aegviidu kui raudtee ajaloost.

Põnevust tõi aprillikuus meie lasteaeda loodusemees Toomas Pranstibel oma troopiliste lindude kollektsiooniga. Ka väljasõit Polli Loomaaeda ja Tuhala Nõiakaevule tekitas lasteaiaperele rõõmsat elevust. Teavet koguti rohkesti, hoolimata sellest, et Nõiakaev juba mitu aastat pole vähese vee tõttu üle ajanud.

Loodushariduse temaatikat käsitleti spetsialiste ja praktikuid kaasates põhjalikult Aegviidu Lasteaias toimunud looduskonverentsil Loodus õpetab, kus lisaks meie lasteaednikele osalesid õpetajad kahekümnest erinevast lasteasutusest Harjumaalt, Lääne-Virumaalt ja Järvamaalt. Professionaalidest esinesid konverentsil tunnustatud loodusfotograaf Ingmar Muusikus ja Tallinna Botaanikaaia vanemaednik Heli Russak. Loodushariduslike õppeprogrammide võimalustest andsid ülevaate RMK-st Tiina Paltser ning Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskusest Marilin Pehka. Lisaks tutvustasid konverentsiplokis Praktikult praktikule keskkonnahariduslikku tööd oma lasteasutuses erinevate lasteaedade õpetajad.


Konverentsi pikka päeva elavdasid muistendite pajatamisega Roosi ja Laurits Rütman Aegviidu Koolist. Aitäh esinejatele ning meie lasteaia personalile toreda ja sisuka õppepäeva korraldamise eest!

Maikuus on kohe-kohe saabumas emadepäev ja lasteaialapsed kutsuvad oma emasid peole 7.mail kl 16.00. Ees on ootamas veel kevadine spordipäev ning juba terendavadki silmapiiril lasteaia lõpupidu ja lõpetajate ekskursioon. Käesoleva aasta lasteaia lõpupidu toimub 27.mail kl 16.00.

Ja veel – lasteaiapere tänab lapsevanem Viktor Ilavskit vahva palkidest õueauto eest! Auto on leidnud lasteaialaste poolt juba aktiivset kasutamist.

Päikselisi päevi kõigile!

Krista Aruoja
lasteaia direktor

 

 AEGVIIDU AEG - MÄRTS 2013

Lasteaed kui lapse  mitmekülgse arengu toetaja

Lasteaiapere tegutseb oma tavapärase rütmi järgi - igapäevasele kasvamisele, õppimisele ja arenemisele aitavad kaasa ning toovad elevust päevadesse erinevad üritused ja ettevõtmised, mis toetavavad alushariduse õppekava teadmiste ja oskuste omandamist. Tarkusi ning rõõmu on pakkunud sügisel toimunud leiva- ja piimanädalad lasteaias Tija-Inta Vaikre juhendamisel, Aili Pürjema ja Helgi Karro korraldatud ettelugemise üritus raamatukogus, Kehra Päästekomando ja politsei ennetusprogrammid ning meepäev Ülo Lippa eestvedamisel. Elamusterohke on alati isadepäeva pidu, peakorraldajaks õpetaja Merle Valting. Põnevust päevadesse on toonud Anne Velli Lasteteatri ja Nipitiri Nukuteatri etendused lasteaias. Tänusõnad neile kõigile!
Täiel rinnal nautisid lasteaialapsed jõulumaad ning kelgukoerte sõitu meie lähedases Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses, aitäh korraldajale Marilin Pehkale!
Mõnusad talveilmad on võimaldanud lastel järjepidevalt talverõõmudest osa saada. Lasteaialapsed kelgutavad, teevad suusatrenni, loovad lumeskulptuure. Veebruari alguse tegi põnevaks liikumisõpetaja Mikola Misjuki eestvedamisel toimunud talvine spordipäev. Mõlema rühma lapsed osalesid pikima liu laskmisel, lisaks võistlesid vanema rühma rüblikud suusatamises, auhindu ja spordirõõmu jagus kõigile.
Nii nagu Aegviidu asub armsasti kauni looduse rüpes, omandavad ka meie lasteaialapsed tavapärasest rohkem teadmisi ümbritseva keskkonna kohta ning saavad olla selle kauni looduse keskel. Mõni aeg tagasi ammutasid suuremad lapsed Pikavere Lasteaed-Algkoolis loodusalaseid teadmisi keskkonnahariduse õppepäeval. Vastlapäeva aegu oli aga kogu lasteaiapere oodatud saanisõidule Mustjõe Kõrtsitallu. Aitäh ilusa päeva eest Lumila perele, eriti pereema Evika Eljasele, kes tutvustas lisaks saanisõiduvõimalusele lasteaiaperele koduloomi ja talumajapidamist! Väga põnevad ja elamusterohked on alati RMK Aegviidu Looduskeskuse poolt korraldatavad haridusprogrammid. Nii pakkusid ka hiljutine loodusmatk ja tarkuseterad Eestimaa loodusest põnevaid kogemusi ning loodushariduse baasteadmisi. Suur tänu matkajuht Thea Luigele! Lisaks nendele programmidele tegeletakse mõlemas rühmas loodusprojektidega, mille käigus suuremad lapsed uurivad lähemalt Eestimaa linde ja nende eluviisi, nooremate laste huviorbiidis on meie kodune pihlakas läbi aastaaegade. Lisaks peetakse väga oluliseks looduse hoidmist, eestvedajateks meie omad õpetajad Maare Roondi, Liina Morna, Luule Sirp ja Merle Valting. Aprillis kavandab lasteaed looduskonverentsi korraldamist, mille käigus saavad loodustarkustest osa lasteaialapsed, kooliõpilased ja täiskasvanud.

Tegevust on jätkunud veel mitmes valdkonnas. Lasteaias peeti sõbrapäeva pidu, toimus pidulik Eesti Vabariigi iseseisvuspäeva aktus. Traditsioonilisele hümnile ja armsale laste kontserdile lisaks andsid aktusel meie külalised Kaitseliidust Peeter Land ja Pirjo Land lastepärases võtmes ülevaate kodumaa kaitsmisest. Aitäh meie külalistele!
Veebruarikuus pakkus põnevust veel retk Oti maja juurde, kus koos tädi Elviga avastasid lapsed toredaid lumelinna tegelasi, kelgutasid ja lustisid. Aitäh Elvi Arukaevule! Ja veel, hiljuti külastas lasteaeda ja kooli 3D panoraamkino, lasteaiapere kinoelamus jutustas veealusest maailmast.

Kohe-kohe on käes naistepäev ja memmede pidu 7.märtsil algusega kl 16.00, juba valmivadki üllatused armsatele vanaemadele. Peagi on kooliminejaid ootamas ees lasteaia vanemale rühmale mõeldud kunstiharidusprogramm KUMU-s, kevade alguse mängupidu ning rohkesti põnevat õppimist ja kogemist.

Rõõmsat talve lõppu, kevadeootust südamesse!

Krista Aruoja
lasteaia direktor

AEGVIIDU AEG - oktoober 2012


Meie sügis

Kes väitis, et sügis on igav ja masendav aastaaeg? Igatahes laste päevad koolis ja lasteaias on igapäevasest aktiivsest tegutsemisest tulvil.
Sügis algas lasteaialastele lõbusa metsapeoga, kus koos karuga mängiti, tantsiti ja tutvuti loodustarkustega. Rühmade sissepääsud on kaunistatud kireva sügisnäitusega. Oma panuse rikkalikku sügisandide väljapanekusse on andnud nii lapsed ja lapsevanemad kui ka lasteaednikud.
Septembris oli vanema rühma lastel võimalus käia Eesti Nuku- ja Noorsooteatris vaatamas populaarset etendust Prügihunt ja Superjänes. Omaette elamuse pakkus samas majas asuva põneva ning kaasaegse nukumuuseumi külastamine.
Lisaks käisid lapsed sügise esimesse nädalasse mahtunud toredal Kõrvemaa matkal loodust avastamas ja metsaelanikega tutvumas. Aitäh Marilin Pehkale ja Eele Ehasoole vahva päeva eest!
Ja nagu teada, on oktoobri algul leivanädal ning sellele järgneb kohe piimanädal. Nende nädalate raames räägitakse lasteaias põhjalikult leiva ja piima ning leiva- ja piimatoodete saamise loost, tervislikust toitumisest ning kõigest muust teemaga haakuvast.
11.oktoobril ootame aga külla Kehra Päästekomandot, kes juba kauaaegse koostööpartnerina teeb tuleohutusalast ennetustööd ja seda toreda lastepärase Nublu aitab!  programmi raames.  Kuna oktoobrisse jääb ka ettelugemise päev, siis on meie raamatukogu kutsunud 18.oktoobril lasteaialapsed külla näitust vaatama ja ettelugemist nautima.

Septembrikuus toimunud lastevanemate koosolekutel valiti lasteaia tegevuse toetuseks uus hoolekogu. Käesoleval õppeaastal on rühmade esindajateks Inge Rakaselg ja Marjaana Rim, lasteaiaõpetajate poolt Merle Valting ning pidaja esindajaks Kristel Lään. Esindajate poole saab oluliste teemade ja küsimustega pöörduda stendil oleva meiliaadressi kaudu.

Tarmukust väikestele ja suurtele kogu õppeaastaks!

Krista Aruoja
lasteaia direktor
 

Aegviidu Aeg - juuni 2012

Suvele vastu

Õppeaasta on lõppemas ja laste ootused suvele laes. Lasteaia juubeliaasta on olnud edukas: täis avastamisrõõmu, uusi teadmisi ja oskusi, mitmekesiseid üritusi, esinemisi, õppekäike ja palju muud põnevat. On ju lasteaed koht, kust leiad kindlasti sõpru, mõnest saavad sõbrad kogu eluks.
Kevadel lisaks lasteaia sünnipäevale on lapsed tähistanud kevadpühi, pidanud maha emadepäeva peo ja lasteaia lõpupeo, osalenud Harjumaa ja Lääne-Virumaa lasteaedade rahvatantsupäeval Laulasmaal ning võimlemispeol Pirital, lõpetajad on käinud ekskursioonil Presidendi lossi pargis, osalenud Vabaõhumuuseumi lasteprogrammides ja külastanud Aegviidu koolimaja. Tähistamata ei jäänud ka lastekaitsepäev. Lisaks on kevad olnud lapsevanematele ja õpetajatele see aeg, mil arenguvestluse käigus räägitakse lapse edusammudest lasteaias ja ühiselt analüüsitakse lapse arengut lähtuvalt õppekava pädevusnõuetest.

Kooliküpseks on Aegviidu Lasteaias sellel õppeaastal saanud seitse toredat last:
JANIKA ILAVSKI
VIKTORIA ILAVSKI
UKU KREVALD
INDREK NOOR
RAINIS PARK
LAURITS RÜTMAN
ANNE-MAI SEPP
Edukat kooliteed teile, head sõbrad!
Südamega ja suure vastutustundega on oma igapäevast tööd lasteaias teinud tublid õpetajad Luule Sirp, Merle Valting, Maare Roondi, Liina Morna, Imbi Kõiver ja tegusad õpetajaabid Heli Shasmin, Ülle Morna, toimekas köögipersonal Õie Kivisoo, Mella Tammjärv, Sirje Saar, Niina Vahesalu, hoolikas koristaja Liivika Vahesalu ja alati asjalik tervishoiutöötaja Tija-Inta Vaikre. Suur tänu tubli töö eest kogu personalile!
Väga hea on tööd teha ja südamega asja juures olla, kui sul on head koostööpartnerid. Just nii see on lasteaial olnud. Aitäh meie vallavalitsusele, volikogule, koolile, rahvamajale, raamatukogule, looduskeskusele, perearstile, spordiklubile, politseile, kohalikele ettevõtjatele ning kindlasti toimekatele lapsevanematele toetuse ja asjaliku koostöö eest! Tänusõnad kuuluvad kõigile lapsevanematele, eriti Reet Kangerile, Lilja Piibeleht-Tarassovile, Thea Luigele, Sille Noorele, Kerli Kivisoole, Marian Rütmanile, Kristi Raavale, Tiina Volmersonile, Anne Pahkile, Eele Ehasoole, Pirjo Landile, Keiu Kasele, Mailis Leitenile, Reelika Lassile, Lea Tammsaarele, Heli Nurmele, Maarika Jagulale, Inge Rakaseljale, Üllar Kubjale, Urmas Jegorovile, Parvo Partsile, Reinar Rakaseljale, Viktor Ilavskile, Viljar Solenikovile, Ivo Lassile, Marko Köstile, Hernart Kalmele, Tanel Rütmanile, Ülo Lippale, Reimo Noorele, Margus Truuveerile, Ants Raavale, Aare Tiigile, niisamuti Vello Joonale, Heli Lillemetsale, Tiina Paltserile, Lembit Ratasele, Halje Piibelehele, Vilgea Solenikovile, Helgi Karrole, Mihkel Schasminile, Tauno Vahesalule, Jaanus Käärmaale, Harri Pürjemale, Vello Lillemetsale, Peeter Tõnsaule, Veljo Naaritsale ja paljudele-paljudele teistele! Koostöös sünnivad head ideed ja kavandatu teostus, toredad üritused ning ettevõtmised, talgu- ja õppepäevad, mis teevad meie elu sisukamaks ja rikkamaks.

Ka käesoleva õppeaasta sisehindamise tulemused annavad tunnistust sellest, et nii lapsevanemad kui lasteaia pidaja vallavalitsus on rahul lasteaia tööga (tulemused 5-palli süsteemis, kus 5 on väga hea ja 1 on halb):
                                       Vallavalitsuse hinnang / Lapsevanemate hinnang
Rahulolu vastuvõtuga lasteaias                4,7           4,9
Rahulolu hoonega / ruumidega               4,0           4,5
Rahulolu õueala ja sealsete vahenditega 3,7           4,1
Rahulolu laste arengukeskkonna ja turvalisusega 4,2      4,7
Rahulolu töökorraldusega lasteaias         4,7           4,7
Rahulolu töötajate usaldusväärsuse ja asjatundlikkusega 4,7     4,7
Rahulolu õppe- ja kasvatustegevusega    4,7           4,6
Rahulolu lasteaia üritustega                     4,7           4,8
Rahulolu toitlustamisega                          5,0           4,9
Rahulolu puhtuse ja korraga lasteaias      5,0           4,7
Rahulolu koostööga                                  4,7           4,4
Rahulolu hoolekogu aktiivsuse ja mõjususega 4,0   4,0
Üldine rahulolu meie lasteaiaga               4,7           4,8


Nagu näha, on nii vallavalitsus kui lapsevanemad madalamalt hinnanud lasteaia õueala ja sealsete vahendite seisu. Selles osas on meil arenguruumi, otsime võimalusi õueala vahendite mitmekesistamiseks. Kindlasti on oluline, et õuealal asuvad vahendid oleksid lapsesõbralikud ja turvalised. Muuhulgas tegeleme praegu raha kogumisega lasteaia pesakiige jaoks. Lasteasutusele, kus on kõrgendatud ohutusnõuded, maksab selline kiik umbes 1000 eurot. Kiige ostu on võimalik igaühel toetada raha ülekandega Aegviidu Vallavalitsuse arveldusarvele nr 10002018890009, lisades märksõna Lasteaia pesakiik.

Eduka õppeaasta lõpetuseks kulub kõigile ära üks tore ja mõnus suvi. Ilusat suve kõigile!

Krista Aruoja
lasteaia direktor

 

Päris sügis on käes (2011)

Sügis on tavaliselt muutlike ilmadega üleminekuaeg, teekond suvest talve. Lasteaias ja koolis on aga sügis tõsiste tegude aeg, rõhku pannakse õppimisele ning paljudele arendavatele tegevustele.
Lasteaia õppeaasta on hooga käima läinud. Nublu aitab! projekti raames külastas meie lasteaeda Kehra Päästekomando meeskond, õpiti ohu korral õigesti käituma, seda nii teoreetiliselt kui praktiliselt. Peale selle on igati põnev lähemalt uurida tuletõrjeautot.
Oktoobrikuu leiva- ja piimanädal on aga alati erinevaid võimalusi tulvil. Lapsed koguvad teadmisi leiva- ja piimatoodete saamisloost ning eripalgelisusest. Aitäh lasteaia tervishoiutöötajale Tija Vaikrele, kes lastele leiva- ja piimatoodete tutvustusi aastaid korraldab! Leivanädalal lasteaiaperele külla tulnud esimene klass sai osa nii toodete tutvustusest kui ise võileiva tegemise rõõmsast kogemusest. Enda tehtud ja kaunistatud võileib maitses kindlasti tunduvalt paremini kui kellegi teise valmistatu.
Hiljuti võtsid lasteaialapsed ette toreda sügismatka Paukjärve äärde. Lapsi rõõmustas ilus ilm, suurepärased vaated ja matkajuhi tarkuseterad. Tänusõnad Thea Luigele!
Kohe on lastele külla saabumas politseinikud koos vahva Lõvi Leoga. Iga lasteaialaps saab kuulda põnevast politseitööst, kindlasti saavad küsijad paljudele huvipakkuvatele küsimustele vastused. Lisaks on novembrikuus kavandatud lasteaias meepäev – päev, mil mesinik Ülo Lippa tutvustab lastele mesilaste tegemisi ja mee sünni lugu. Kõigile on vast silma hakanud, et ka lasteaia logo on ilmestamas üks armas väike töökas mesimumm.

Lisaks igapäevastele tegevustele lasteaias on meie lastel võimalus osaleda huviringides. Nimelt saavad lapsed lasteaias õppida klaverimängu või kaasa teha rütmilises võimlemises. Judo trennis osalemise võimalus on kooli ruumes ja jalgpalli harjutatakse kooli staadionil.
Lasteaias on tööd alustanud ka uus hoolekogu. Vanema rühma lapsevanemate esindaja hoolekogus on Marian Rütman, noorema rühma esindaja Kerli Kivisoo, kes on ka hoolekogu esimees, liikmeteks on veel vallavalitsuse esindaja Kristel Lään ja lasteaiaõpetajate esindaja Merle Valting. Hoolekogu selle sügise põhiülesanneteks on osaleda arengukava väljatöötamise protsessis aastateks 2012-2014 ning tegeleda 2012.aasta eelarvega.

Ees terendavad isadepäeva peod. Head isadepäeva kõigile isadele!

Vahvaid ettevõtmisi, ilusat sügise jätku!

Krista Aruoja
lasteaia direktor

 

 

AEGVIIDU AEG - MÄRTS 2011

LASTEAIA  PAJATUSED

Pikk, karm ja lumerohke talv on enamiku meist jõudnud juba ära tüüdata ja tahes-tahtmata poeb kevadeootus südameisse.
Värskelt on selja taha jäänud pakaselise küünlakuu sõbrapäev ja Eesti Vabariigi iseseisvuspäeva tähistav aktus. Kahjuks lasteaia sõbrapäeva külalised karmi külma tõttu meile külla ei jõudnudki, kuid vabariigi aastapäeva pidulikul aktusel esinesid lasteaialapsed rahvatantsude, laulude ja luuletustega ning lasteaiaperet oli tähtpäeva puhul soojade sõnadega tervitama tulnud Aegviidu Vallavolikogu esimees Toomas Tõnise.
Veebruarikuust on pakase tõttu märtsikuusse edasi lükkunud meie lasteaialaste osalemine RMK Aegviidu Looduskeskuse populaarses programmis Talvelinnud.

Kui eelmise aasta lõpupoole said lasteaialapsed käia Kehras ning meie Aegviidu Koolis tutvumas vanarahva eluolu ja kommetega, siis nüüd kevadel on kogu lasteaiaperel plaanis külastada naabruses ühte toredat talumajapidamist. Soov on päriselus tutvust teha taluloomade ja -töödega. Lisaks on kavas lasteaedade vaheline looduskonverents Aegviidu Lasteaias, kus tarkust jagatakse nii suurtele kui väikestele. Konverentsi peakülaline on Eesti putukateadlane Urmas Tartes, kes räägib ja näitab videomaterjale teemal Kevadised putukad. Keskkonnahariduse toetuseks etendab Eesti Lasteteater 9.märstil algusega kell 10.30 Aegviidu Lasteaia saalis näidendi Merikajaka seiklused.
Kohe-kohe on aga kätte jõudmas vastlapäev oma vastlasõitudega ning vanaemade pidu 8.märtsil. On hästi tore, et meie lasteaia tublid lapsed osalevad Aegviidu Rahvamaja poolt Anna Raudkatsi 125.sünniaastapäevale pühendatud üritusel.
Lähiajal koguvad lasteaialapsed tarkust kodulähedasel õppekäigul Aegviidu vanad majad jutustavad. Suurematel lastel on võimalus kevadel osaleda KUMU 5-11-aastaste kunstiprogrammis, mis lubab neile rohkesti avastamisrõõmu.
Teoksil on palju muudki. Oleme korraldanud koostöös naaberlasteaedadega õpetajakoolitusi. Alates 2011.aasta kevadest annab lasteaed asutuse õppekava läbinud lapsele lasteaia lõpetamisel välja koolivalmiduskaardi, milles on kirjeldatud lapse arengu tulemused. See kaart on justkui lasteaia lõputunnistus. Vanem esitab koolivalmiduskaardi kooli, kus laps asub täitma koolikohustust.
Eelpool pajatatu ja muu huvitavaga on võimalik tutvuda lasteaia kodulehel aadressil www.aegviidulasteaed.ee
Rõõmsat kevadeootust!

Krista Aruoja
Aegviidu Lasteaia direktor